INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wiktor Bosiacki h. Boreyko      Cerkiew Monasteru Objawienia Pańskiego w Torokaniach - koloryzacja: iPSB.

Wiktor Bosiacki h. Boreyko  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bosiacki Wiktor, h. Boreyko, bazyljanin. Urodził się ok. 1785, pochodził ze szlachty pow. słonimskiego, nauki pobierał w Żyrowicach, w szkole bazyljańskiej, i w r. 1802 wstąpił do zakonu bazyljanów. Następnie kształcił się w Torokaniu, Byteniu i Żyrowicach, w szkołach zakonnych, a wreszcie odbył studja filozoficzne na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie w r. 1811 zdobył stopień magistra. W tymże roku otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę nauczycielską w Borunach. W r. 1812–14 uzupełniał studja teologiczne w Borunach i Ławryszewie, później zaś pracował w Ladach jako nauczyciel fizyki, matematyki i jęz. franc., a następnie jako prefekt szkolny. Cieszył się opinją dobrego dydaktyka. Z Lad został B. w r. 1822 przeniesiony do Borun na stanowisko przełożonego szkoły, a stamtąd w r. 1823 do Wilna, gdzie był nauczycielem, później sekretarzem prowincji, wizytatorem i superjorem. W okresie stopniowej likwidacji unji B. ze względu na swoje stanowisko miał szczególnie dużo nieprzyjemności. Raport oficera żand. mówi m. in., że po otrzymaniu z konsystorza nakazu zniesienia ołtarzy przy ścianach B. »uroczyście(!) płakał w cerkwi i narzekał na zmiany«. Był on narażony na surowe prześladowania, przed któremi się nie ugiął. Przeniesiony już w r. 1838 do klasztoru w Torokaniach za nieznajomość liturgji prawosławnej, po ostatecznym upadku unji został zesłany do Rosji, do prawosławnego klasztoru w Putywlu, a później do Nieżyna, gdzie i umarł jako katolik. Aczkolwiek żandarmerja rosyjska, opierając się na zeznaniach szewca i ogrodnika w klasztorze wileńskim, miała o B-im dość nieprawdopodobne wiadomości, kwestjonujące jego moralność, jednak całem swem życiem, a szczególnie wytrwałością w wierze ojców wykazał on hart ducha i prawość charakteru i tem zasłużył na zaszczytne miano »lumen Ordinis«, którem go obdarzyli świadkowie jego życia i czynów. Zmarł ok. 1844.

 

Giżycki, Siedziba bazyljanów w Torokaniach, Kr. 1906; tenże, Monaster w Ladach, Kr. 1891; Siemaszko, Zapiski; Kiprjanowicz, Żyźń I. Siemaszki; Arch. Państw. Wil. Zarz. wil. szt.-of. korp. żand. nr 28, K. G. G. 1835, nr 1621, 1835, K. G. G. nr 1788, 1839, K. U. L. nr 3782, 1839; B. Zamoyskich rkp. 1657.

Walerjan Charkiewicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.